DÜNYANIN EN TEHLİKELİ KÖPEK IRKLARI

Köpekler insanoğlunun en sadık dostları olsalar da, bazı köpek ırkları duyarlı bir sahip tarafından yetiştirilmezse çok tehlikeli olabilmektedir. ...
1- PİTBULL Pitbull ırkı, dünyanın en tehlikeli hayvan cinslerinde birinci sırada yer almaktadır. Pitbullar hırçınlaştırılarak yetiştirilirse etrafındaki insanlara büyük zararlar verebilir. Pitbull cinsi köpekler çeneleriyle meşhurdur çünkü tuttuğunu kopartmazsa onu asla bırakmazlar. Komut alma konusunda bağımsız bir karakterleri vardır. Pitbull, terrier ve buldog köpeklerinin çiftleştirilmesiyle elde edilmiş melez bir köpek türüdür. Saldırganlığa ve insan yaralamaya yatkınlıklarının diğer köpek ırklarına kıyasla daha fazla olmasından dolayı birçok ülkede yasaklanmıştır.


...
2- KANGAL İsmini Sivas'ın Kangal ilçesinden almaktadır. Kangallar büyük cüsseleriyle ve saldırganlıklarıyla bilinir. Kangal köpekleri genellikle çoban köpeği olarak nitelendirilirler ancak bekçi köpeği tanımına daha çok uyarlar. Zira diğer çoban köpeği türleri sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte ustadırlar. Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür. Bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar.


...
3- DOGO ARGENTİNO Asil duruşu ve korkusuz oluşu ile bilinen Dogo Argentino ırkı sahibini tehlikelerden korumak için rahatsız olduğu yabancı kişilere karşı acımasız davranır. Dogo Argentino mükemmel bir bekçi köpeğidir. Oldukça zeki olan bu ırk kolay eğitim alır. Ancak güçlü olan bu ırkın kuralcı ve tutarlı bir sahip tarafından yetiştirilmesi gerekir. Yetişkinleri agresiflik göstermekle birlikte genellikle uyarılmadıkları sürece saldırganlık ve meydan okuma gibi bir davranış göstermezler.


...
4- ALMAN KURDU Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. Büyük, atletik ve güçlü olduğu kadar zeki olması, doğru yetiştirildiğinde bu köpeği mükemmel bir aile veya koruma köpeği yapar. Alman kurtları genellikle profesyonel olarak yetiştirilip polis teşkilatının K-9 birimlerinde kullanılmaktadır. Alman kurtları çok hassas bir mideye sahip oldukları için özel bir diyet ile veya içeresinde fazla çeşit olmayan, aynı zamanda köpeğin alerjisinin bulunmadığı mamalar ile beslenmelidir. Alman kurtları dünyada en çok tercih edilen ırklar arasındadır.


...
5- DOBERMAN Tanımadığı kişilere karşı oldukça hırçın olan Doberman ırkı, dünyanın en iyi bekçi köpeği olarak bilinir. Zekasıyla bilinen bu ırk, sadece koruduğu bölgeye girmeye çalışan insanlara saldırır. Doberman çok hareketli, hızlı, çevik ve eğitilebilir bir köpektir. Bir komutu 1-5 tekrar arasında öğrenir. Sahibine ve ailesine karşı son derece koruyucu bir ırktır. Yabancılara karşı genellikle şüpheyle yaklaşır, kendisine son derece güvenlidir. Bu ırkın kürkü ince olduğu için soğuk iklimlere karşı çok dayanıklı değildir. Sahip odaklı bir hayvan olduğu için daima sahibinin yanında olmak ister.


...
6- SİBİRYA KURDU Kuzey ülkelerinde yüzyıllardır ünlü olan, kızak çekme, geyik çobanlığı ve bekçilik gibi görevlerde bulunan Sibirya Kurdu insanlara çok fazla saldırmaz. Sibirya kurtları çok kolay öğrenebilirler ama kendilerince mantıksız bulduğu şeyleri kabul etmezler ve komutlara uymamak için inat ederler. Öte yandan eğitim vermede en kolay türler arasında sayılır. Özgürlüklerine düşkün oldukları için inatçılığıyla bilinirler. Sibirya kurtları gördüğü tüm canlılarla iyi geçinebilir ancak küçük olan hayvanları avlama istekleri olabilmektedir.


...
7- BOXER Almanya'da üretilen Boxer ırkı, buldog ve mastif kırmasıdır. Sahibine oldukça sadık bir ırktır. Güçlü ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Boxer ırkı eski zamanlarda daha çok çiftçiler tarafından yaban domuzu, tilki, çakal ve kurt gibi yırtıcı hayvanlardan korunmak için tercih edilmiştir. Boxer ırkı çok hareketli ve enerji dolu bir köpek cinsi olduğu için her zaman egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar.


...
8- CANE CORSO Kemik yapıları sayesinde çok büyük cüsselere ulaşabilen Cane Corso köpek ırkı kaslı ve yapılı bir vücuda sahiptir. Cane Corso cinsi köpekler, esasında av ve savaş köpeğidir. Güçlü bir savaş köpeği olan Canis Pugnax cinsinin soyundan gelirler. Askerlerin destek güç veya avcılık gibi amaçlarla kullandığı Cane Corsolar, daha önce köpeklerin boğalara saldırmasına dayanan boğa oyunlarında kullanılırlardı. Sahibine çok fazla sadık olan bu köpek ırkı sinirlendiğinde engel tanımaz bir hale gelir.


...
9- DANUA Almanya'da ortaya çıkan bu ırk dünyanın en büyük köpeklerinden birisidir. Domuz avında kullanılmak üzere yetiştirilen Danua köpek cinsi cüssesiyle bilinmektedir. Cana yakın, sahibine bağlı, atılgan ve çeviktir. İştahlı bir köpek cinsidir. Bu ırk çok nadir havlayan köpeklerden biridir ancak gerektiği zaman havlayabilir, hatta saldırgan bir hal alabilir. Kontrol ve sorumlulukları konusunda bilinçli ırklardan olan bu ırk daima cesur ve sadıktır ve iyi bir bekçi köpeğidir.


...
10- BULL TERRİER Bull Terrier, birçok ırkın karıştırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Görüntüsü küçük olsa da sinirlendirildiği zaman dünyanın en tehlikeli ve güçlü köpeklerinden birisidir. Bull teriyer aslen büyükçe bir çukurda gerçekleştirilen köpek dövüşleri için üretilmiş bir ırktır. Çok cesur bir dövüşçü olmasına rağmen kavga başlatıcı değildir. Hareketli, sadık ve oyunsever bir köpek ırkıdır.