NEDEN FİTNESS YAPMALIYIM

Düzenli olarak fitness yapmak daha sağlıklı bir yaşam sağlamakla beraber ömrün uzamasına da katkı sağlar. Vücudumuz hareket etmek için yaratılmıştır. ...
Fitness sağlıklı ve formda olmaktır. Diğer sporlardan farklı olarak kasların tek tek çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi sağlanır. Aslında bütün sporların temelidir çünkü her spor dalında kaslarımızı kullanırız. Bu sporun vücut geliştirmeden farkı ise gelişmek için değil sağlık için yapılmasıdır. Yani kaslarımız fazla büyümez ancak sıkılaşır ve estetik bir görünüm kazanır.


...
Fitness egzersizleri, vücut kaslarının neredeyse hepsinin kullanılmasına yardımcı olur. Kemik ve kas sistemini büyük ölçüde güçlendiren fitness egzersizleri, kardiyo ve ağırlık egzersizleriyle birlikte oluştuğundan metabolizmanın hızlanmasınada yardımcı olur. Sırt ve karın kaslarını çalıştıran egzersizler duruş bozukluğu gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına da katkı sunar. Egzersizler nefes alıp vermeyi düzenler, vücuttaki toksinlerin atılmasına olanak tanır. Vücuda sunduğu yararların yanı sıra fitness ruhsal gelişime de katkı sağlar. Serotonin salgılanmasını artıran fitness, yaşanılanlara daha pozitif bir bakış açısıyla bakabilmene imkan tanır. Zihinsel açıdan gelişebilmene de yardımcı olan fitness, uykundan daha fazla verim alabilmene, öz güvenini artırmana da olanak sağlar.


...
Fitness programına yeni başlayanlar için adaptasyon programı denen temel çalışmalar vardır. Bunların dışına çıkılmamalı vücuda fazla yüklenilmemelidir. Fazla yüklenip erken verim alma düşüncesi kişinin vücudunda sakatlık ve sorunlara yol açabilir. Düşük şiddette çalışmalar yapılmalı, egzersizin şiddeti kademeli olarak artırılmalı ve sabırlı olunmalıdır.