YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TAVSİYELER

Fitness’a yeni başlayanlar için günlük yaşam rutininize fitnessı eklemek sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır. ...
Bütün sporlarda olduğu gibi Fitness için de başlamadan önce mutlaka sağlık kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Eğer fitness için bir sağlık probleminiz yoksa yapmanız gereken bu spordaki hedefinizi (kilo almak, kilo vermek veya formunuzu korumak gibi) belirlemektir. Hedefinize uygun bir antreman programı seçerek başlamaya hazır hale gelebilirsiniz. İlk zamanlarda hayat rutininiz değiştiği için zorlanabilirsiniz fakat bunu bazı fitness aksesuarları ile kolayca atlatabilirsiniz.


...
Antrenman programlarının belli sürelerle değiştirilmesi kasları şaşırtacağından daha çok gelişmesini sağlar. Spora ilk başladığımız zamanlarda vücudumuzun alışması için hafif ağırlıklar ve bütün kas bölgelerimizin her antrenmanda çalışması için 4 haftalık full body antrenman programı seçmemiz faydamıza olacaktır. Antrenmana başlamadan önce mutlaka ısınma ve esneme hareketlerini yapmalıyız yoksa kas yaralanmalarına sebep olabilir.


...
Fitness için antrenmanlar kadar beslenme de önemlidir. Kilo verme, kilo alma veya form koruma hedeflerine göre ihtiyacınız olan diyet programını sürekli uygulamanız gerekmekte ve protein ağırlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Protein ağırlıklı beslenmek hem kaslarınızın gelişmesine yardımcı olacak hem de antrenman sonrası kas ağrılarını ve yaralanmalarını en aza indirecektir.