DÜNYANIN ENLERİ

...
1- DÜNYANIN EN DERİN GÖLÜ - “BAYKAL GÖLÜ”: Baykal Gölü, dünyanın en derin gölü olarak anılmaktadır. Sibirya'nın güneyinde, İrkutsk Oblastı ve Buryatya arasında yer alır. İrkutsk şehrinin yakınında bulunan göl, "Sibirya'nın Mavi Gözü" diye adlandırılır. Yüzölçümü yaklaşık 31.722 km²'dir. Uzunluğu 636 km, en geniş yeri 79,5 km'dir.


...
2- DÜNYANIN EN YÜKSEK NOKTASI – “EVEREST DAĞI”: Everest Dağı, dünyanın deniz seviyesi üzerindeki en yüksek dağı. Çin-Nepal sınırı üzerinde yer alır. Çin ve Nepal'in 2020'de kabul ettiği resmi verilere şu anki yüksekliği 8.848 metredir.


...
3- DÜNYANIN EN DERİN NOKTASI - “MARİANA ÇUKURU”: Mariana Çukuru, Dünya üzerinde bilinen en derin noktadır. Büyük Okyanus'ta, Guam Adası'nın güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında, iki ülkeye de aşağı yukarı eşit uzaklıkta yer alır. Yapılan son ölçümlere göre en derin noktası yaklaşık 10.994 metredir. Uzunluğu 2.542 kilometre, genişliği ise 69 kilometredir.


...
4- DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞELALESİ – “ANGEL ŞELALESİ”: Venezuela'da bulunan Angel Şelalesi dünyanın en büyük şelalesi konumundadır. 979 metre olan bu şelalenin diğer ismi de "Kerepakupai Vena" olarak biliniyor.


...
5- DÜNYANIN EN SICAK YERİ – “LİBYA- EL AZİZİYE”: El Aziziye-Libya Libya'nın başkenti Trablusgarp'ın sadece 40 kilometre güneyinde yer alan El-Aziziye Bölgesi dünyanın en sıcak yeri olarak kayıtlara geçmiştir. 13 Ekim 1922'de ölçülen sıcaklık 57.8 dereceydi.


...
6- DÜNYANIN EN SOĞUK YERİ – “ANTARTİKA – VOSTOK”: Dünyanın en soğuk yerleri listesinde birinci sırada Antarktika yer alıyor. Kıtada bulunan Vostok, -90 derecelik sıcaklığıyla 'dünyanın en soğuk bölgesi'.


...
7- DÜNYANIN EN UZUN NEHRİ – “NİL NEHRİ”: Nil nehri, Dünya'nın en uzun nehridir. Havzası Afrika kıtasının onda birini kaplar. Uzunluğu 6.650 km dir.


...
8- DÜNYANIN EN BÜYÜK MAĞARASI – “SON DOONG MAĞARASI”: Dünyanın en büyük mağarası olarak bilinen Vietnam'daki Son Doong Mağarası, o kadar büyük ki içerisinde Boeing 747 uçağı uçurabilirsiniz. Yapılan hesaplamalara göre, mağaranın içine 40 katlı bir gökdelen de sığdırmak mümkün.


...
9- DÜNYANIN EN BÜYÜK YANARDAĞI – “MAUNA LOA YANARDAĞI”: Mauna Loa, Amerika - Büyüklüğü ve kütlesiyle dünyanın en büyük yanardağıdır. 4.169 m rakımlı aktif bir yanardağdır.


...
10- 10. DÜNYANIN EN BÜYÜK ORMANI – “AMAZON ORMANLARI”: Amazon ormanları dünyada kalan yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturur ve dünyanın en büyük ormanıdır. Amazon ormanları, dünyadaki su kaynaklarının yüzde 20'sini oluşturur. Amazon ormanlarının en büyük özelliklerinden biri, atmosferdeki oksijen ve karbondioksit dengesini korumasıdır.